Poznań i okolice

Poznań jest jednym z największych miast w Polsce, które z pewnością warto odwiedzić nie tylko ze względu na unikalną gwarę czy słynne rogale, ale również dla ciekawych zabytków oraz obiektów kulturalnych i rekreacyjnych. Poznań jest doskonałym miejscem dla młodzieży, rodzin z dziećmi i seniorów, ze względu na szereg różnego typu atrakcji, z których z pewnością każdy wybierze coś dla siebie. Poniżej prezentujemy listę miejsc, które warto zobaczyć podczas pobytu.

Starówka
Jak w każdym dużym mieście, jest to kluczowy punkt, który powinien zobaczyć każdy turysta. Jednak starówka Poznania jest wyjątkowa. Pełna kolorowych kamienic, zachwycających swoją estetyką, bogata w kawiarnie i restauracje, w których można zregenerować siły po intensywnym zwiedzaniu. Na placu znajduje się również piękny ratusz, posiadający wieżę, na której każdego dnia w południe ukazują się charakterystyczne trykające koziołki.

Ostrów Tumski
Jest to najstarsza część Poznania, doceniana za swój niezwykły klimat i historię. To tu powstawały pierwsze osady, uważane za początki państwa. Ostrów Tumski to miejsce, w którym znajdziemy jedną z najbardziej rozpoznawalnych świątyni – monumentalną Bazylikę Archikatedralną św. Piotra i Pawła, która jest nie tylko pięknym obiektem sakralnym, ale także miejscem, w którym pochowano pierwszych władców Polski. Dziś, Ostrów Tumski zachwyca wyjątkowym klimatem, wąskimi, kamiennymi uliczkami i malowniczym krajobrazem, przez co jest chętnie odwiedzana zarówno przez turystów jak i mieszkańców miasta.

Fara Poznańska
Obiekty sakralne są ważnym elementem każdego miasta, ponieważ dzięki nim, można poznać kulturę, sztukę oraz charakterystyczne cechy budynków tworzonych w różnych okresach historycznych. Wspomniana fara jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najpiękniejszych świątyni Poznania, którą warto zwiedzić ze względu na barokową architekturę, którą można podziwiać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz kościoła. Ponadto, w jego wnętrzu znajdują się zabytkowe organy pochodzące z XIX wieku, których można posłuchać podczas darmowych koncertów.

Brama Poznania
Jest pierwszym centrum interpretacji dziedzictwa w Polsce, które poprzez nowoczesne technologię, w niebanalny sposób przedstawia historię państwa, początki powstawania miasta oraz jego rozwój, a także wskazuje, jak ważną rolę w dziejach naszego kraju odegrał Ostrów Tumski. Warto odwiedzić to miejsce nie tylko ze względu na wiedzę, jaką można posiąść, ale również na ciekawą architekturę i technologię, z którą można obcować zwiedzając Bramę Poznania.

Zamek Królewski
Budynek był wielokrotnie niszczony i odbudowywany, przez co mimo tego, że pochodzi prawdopodobnie z XII wieku, ostatnie rozbudowy były wykonywane jeszcze kilka lat temu. W zamku mieści się Muzeum Sztuk Użytkowych, które warto odwiedzić ze względu na ciekawą ekspozycję. Warto także wspiąć się na wieżę wysoką na 43 metry, z której można podziwiać malowniczą panoramę Poznania.

Jezioro Maltańskie
Poznań to miasto przyciągające turystów nie tylko poprzez ciekawą architekturę i kulturę, ale także rekreację. Znajdziemy w nim Jezioro Maltańskie, będące jednym z najpopularniejszych punktów rekreacyjnych miasta. Teren wokół jeziora bogaty jest w wiele atrakcji: lodowisko, Malta Ski, Bula Park, liczne restauracje czy Termy Maltańskie, należące do największych tego typu obiektów na terenie kraju.

Pałac w Rogalinie
Malowniczy pałac barokowy, mieszczący się nieopodal Poznania, zachwyca swoją elewacją i wyjątkową formą. Doceniane jest również wnętrze budynku, w którym można podziwiać liczne obrazy oraz zabytkowe meble i rzemiosło artystyczne. Przed pałacem znajduje się malowniczy, starannie wypielęgnowany ogród francuski, który warto zobaczyć szczególnie wiosną i latem.

Kórnik
Ta miejscowość, położona 20km od Poznania, to doskonałe miejsce na odpoczynek. Znajdziemy w nim zachwycający zespół parkowo-pałacowy, mieszczący w sobie m.in. bibliotekę zawierającą starodruki oraz rękopisy dzieł polskich wieszczy narodowych. Odwiedzając to miejsce warto wybrać się na spacer do malowniczego ogrodu w stylu angielskim, a w okresie letnim, zdecydować się na rejs po Jeziorze Kórnickim.